Kamienie szlachetne w pierścionkach
WYBIERASZ PIERŚCIONEK Z KAMIENIEM SZLACHETNYM? DOKONAJ ŚWIADOMEGO WYBORU
Teoretycznie wszystko jest proste - biżuteria ma zdobić kobietę (mężczyznę zresztą też) i tyle. Gdyby jednak rzeczywiście wybór konkretnego dzieła sztuki jubilerskiej sprowadzał się... Czytaj dalej
Jak uzyskać wysoką jakość zdjęć? Kilka pomocnych porad
Dobre jakościowo zdjęcia są marzeniem wszystkich tych, którzy nawet w amatorski sposób wykonują swoje fotografie! Po prostu prezentują się one lepiej – a przecież fotografie, które upamiętniają istotne dla naszego życia wydarzenia (na przykład dalekie wycieczki) powinny wyglądać jak najlepiej!
W niniejszym artykule wyjaśniamy od czego zależy jakość zdjęć i prezentujemy skuteczne sposoby na uzyskanie fotografii w dobrej jakości!
Jakość fotografii
Jakość zależy przede wszystkim od rozdzielczości oraz kompresji obrazu, w jakim fotografia została zapisana. Istotną rolę odgrywa również jej właściwa obróbka.
Kompresja
Im większa kompresja, tym słabsza jakość odbitek. Kompresję reguluje się albo w trakcie wykonywania zdjęcia aparatem cyfrowym, albo nieco później, gdy obrabiamy zdjęcie w specjalnym programie. Warto zaznaczyć, iż dopiero przy wysokim stopniu kompresji jakość fotografii spada w zauważalny sposób, zatem najlepiej ustawić wszystko w tak, aby kompresja stabilizowała się na niskim, bądź też średnim pułapie.
Rozdzielczość
Z rozdzielczością jest odwrotnie, niż z kompresją, ponieważ im większa rozdzielczość, tym lepsza jakość fotografii i odbitki. Wysoka rozdzielczość jest niezmiernie istotna również dlatego, że czasem pojawia się konieczność wywołania zdjęcia w nieco większym formacie. Wówczas wszystko się powiedzie i zdjęcie będzie wyraźne. Jeśli jednak rozdzielczość byłaby zbyt niska, powiększenie zdjęcia wiązałoby się z jego rozmazaniem.
Rozdzielczość a odbitki
Znając rozdzielczość zdjęcia, możemy w bardzo łatwy sposób wyliczyć, jak wielką odbitkę można wywołać, zachowując jej jak najlepszą jakość. Wzór jest prosty: dzielimy rozdzielczość 1 boku przez 300 (dpi) i uzyskany wynik (w calach) mnożymy przez 2.54. To wymiar pierwszego boku odbitki (w centymetrach). W ten sam sposób należy wyliczyć wielkość drugiego boku.
Uzyskane dane pomogą nam w wywołaniu najlepszego (jak to tylko możliwe) jakościowo zdjęcia. Poniżej rozpiska maksymalnych formatów odbitek dla odpowiednich rozdzielczości zdjęcia: 1 mln pikseli - 9x13 cm, 2 mln pikseli - 10x15 cm, 3 mln pikseli - 13x18 cm, 4 mln pikseli - 15x21 cm, 5 mln pikseli - 20x30 cm, 7 mln pikseli - 25x38 cm.
Jak wybrać odpowiednią rozdzielczość?
Należy pamiętać, że zapis zdjęcia w większej rozdzielczości, niż jest to konieczne, wcale nie przysłuży się poprawie jakości zdjęcia, lecz jedynie zwiększy jego wagę, co może być kłopotliwe na przykład w przypadku, gdy chcielibyśmy je wysłać pocztą elektroniczną. Także zapisanie zdjęcia w nieodpowiednim formacie (na przykład TIFF) przyczynia się do nadmiernego wzrostu jego wagi. Najlepszym formatem jest JPG.
Losowe artykuły
Skuteczne metody na...
Pierwsze oznaki zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej organizmu są stosunkowo łatwe do wyczucia, mamy bowiem do czynienia...
Bezpieczna torba na laptopa
Jeśli chodzi o nowoczesne technologie są one coraz ważniejsze i nie tylko pozwalają na szybką pracę z informacjami, ale...