Kamienie szlachetne w pierścionkach
WYBIERASZ PIERŚCIONEK Z KAMIENIEM SZLACHETNYM? DOKONAJ ŚWIADOMEGO WYBORU
Teoretycznie wszystko jest proste - biżuteria ma zdobić kobietę (mężczyznę zresztą też) i tyle. Gdyby jednak rzeczywiście wybór konkretnego dzieła sztuki jubilerskiej sprowadzał się... Czytaj dalej
Odbitki cyfrowe i ich jakość
Odbitka na papierze fotograficznym jest z wielu różnych powodów najwygodniejszą postacią zdjęć. Ponadto charakteryzuje się ona bardzo wysoką trwałością. Zdaniem specjalistów, zwykłe nośniki takie jak płyty CD i DVD są w stanie całkowicie utracić zapisane na nich dane nawet już po 10 latach. Przy odpowiednim przechowywaniu odbitka na papierze fotograficznym może przetrwać nawet sto lat, a praktycznie jedynym znakiem upływającego czasu będzie przy niej pewna utrata ostrości barw. Oczywiście, takie odbitki możemy oglądać i prezentować innym w dowolnych warunkach – posiadanie pod ręką sprawnego komputera nie jest tu konieczne. Z tego też powodu zdecydowanie warto wykonywać odbitki tych zdjęć, które są dla nas wartościowe i które chcielibyśmy zachować na dłuższy czas.
Istnieje kilka podstawowych czynników które w dużym stopniu mogą wpływać na ogólną jakość danego zdjęcia. Jest to przede wszystkim sama jakość oraz rozdzielczość samego zdjęcia, którego chcemy wykonać odbitkę. Nie bez znaczenia jest również jakość zastosowanego tutaj papieru fotograficznego oraz profesjonalizm laboratorium, które się tym zajmie. W czasie wykonywania zdjęcia warto pamiętać o stosowaniu najwyższej rozdzielczości, na jaką tylko pozwala nasz aparat; bardzo istotne jest także zapisywanie fotografii na niskim poziomie kompresji. Obecnie zdjęcia do laboratorium często przesyła się drogą internetową, a coś takiego zapewni nam przy tym sporą wygodę. Dobre laboratorium wykona dla nas odbitkę zdjęcia w dowolnej rozdzielczości, ale warto pamiętać, że jest to czynnik w ogromnym stopniu wpływający na całą jakość naszej odbitki. Wiele oczywiście zależy od jakości sprzętu jakim dysponuje daje laboratorium, przez co nie każda rozdzielczość zdjęcia będzie dla niego odpowiednia. Zbyt wysoka rozdzielczość zdjęcia przekłada się ponadto na wielkość pliku, zatem jeśli wysyłamy go drogą internetową, to może nam to sprawić nieco problemów.
Sama zmiana rozdzielczości zdjęcia na odpowiednią nie powinna nam sprawić większych problemów, bowiem istnieje obecnie wiele darmowych i prostych w obsłudze programów które posiadają takie właśnie funkcje. Bardzo ważne jest tutaj wybranie oferty rzeczywiście profesjonalnego laboratorium. Warto dowiedzieć się, jaki papier fotograficzny jest w nim stosowany – najlepiej, jeśli będzie to papier pochodzący od znanego producenta. Nawet najlepiej przygotowane zdjęcie nie pozwoli nam na uzyskanie dobrej odbitki, jeśli jej wykonaniem zajmą się osoby które nie posiadają w tym zbyt dużych kompetencji.
Losowe artykuły
Kontakt
Masz problemy z ustawieniem swojego sprzętu? Nie wiesz jak zabrać się za obróbke zdjęć? Napisz! kontakt@gry-pomorze.pl
Fotografowanie bez statywu
Statyw jest bardzo przydatną rzeczą, ale jednocześnie nie zawsze możemy mieć go ze sobą. Czasami zwyczajnie nie istnieje...