Kamienie szlachetne w pierścionkach
WYBIERASZ PIERŚCIONEK Z KAMIENIEM SZLACHETNYM? DOKONAJ ŚWIADOMEGO WYBORU
Teoretycznie wszystko jest proste - biżuteria ma zdobić kobietę (mężczyznę zresztą też) i tyle. Gdyby jednak rzeczywiście wybór konkretnego dzieła sztuki jubilerskiej sprowadzał się... Czytaj dalej
Obróbka komputerowa zdjęć
Fora internetowe stworzone dla miłośników fotografii pełne są zwolenników bardziej "surowych" zdjęć, przy których nie stosuje się jakiejkolwiek dodatkowej obróbki. Zdaniem wielu ludzi takie zdjęcia są bardziej "szlachetne" i zwyczajnie lepsze od tych obrabianych – czy jednak tak jest w rzeczywistości? Aby odpowiedzieć na to pytanie w pierwszej kolejności musimy określić, czym tak w ogóle jest takie surowe zdjęcie prosto z aparatu. Proces wykonywania zdjęcia rozpoczyna się od światła padającego przez obiektyw na matrycę. Komórki matrycy pod jego wpływem generują sygnał elektryczny, który następnie trafia do przetwornika analogowo-cyfrowego. Właściwie w tym momencie kończy się proces wykonywania "surowego" zdjęcia.
Sam sygnał jest zapisywany w formacie RAW, ale do powstania obrazu konieczna jest dodatkowa jego obróbka i zapisanie go w postaci pliku JPG. Z tego też powodu nawet zdjęcia pochodzące prosto z aparatu same w sobie nie są tak surowe, jak mogłoby się wydawać. W tym przypadku jednak ich obróbka odbywa się w pełni automatycznie według algorytmów przygotowanych przez producenta aparatu – sam fotograf nie bierze w tym udziału. Niestety, efekty trybu automatycznego jaki jest tutaj stosowany nie zawsze mogą spełniać nasze oczekiwania. Nie warto w takim razie pytać, czy obrabiać zdjęcia. O wiele lepiej będzie się zastanowić, w jaki sposób należy to zrobić aby efekty mogły nas zadowolić.
Do podstawowej obróbki w zupełności wystarczy nam nawet prosty program, który tylko posiada funkcję edytowania zdjęć. Do najważniejszych czynności jakie się tutaj wykonuje należy między innymi prostowanie; najlepiej jest tutaj przyjąć za punkt odniesienia linię horyzontu lub jakiekolwiek inne elementy obrazu. Warto pamiętać, że przy prostowaniu musimy usunąć ze zdjęcia część obrazu; z tego też powodu dobrze jest czasami kadrować z lekkim jego zapasem. W przypadku wielu zdjęć spore niezadowolenie budzi u nas kolorystyka; może wpływać na to wiele różnych czynników, przede wszystkim nieodpowiednie światło podczas wykonywania fotografii. Takie różnice czasami ciężko jest zauważyć, ale w rzeczywistości mogą one znacznie zepsuć całą fotografię. Z tego też powodu warto skorzystać z odpowiedniej funkcji w programie do obróbki zdjęć, aby wyeliminować te elementy, które odznaczają się nienaturalną lub zwyczajnie brzydką kolorystyką. Innymi elementami które można z łatwością poprawiać jest także kontrast, nasycenie kolorów oraz jasność. Bardzo ważne jest także odpowiednie wyostrzenie zdjęcia.
Losowe artykuły
Skuteczne metody na...
Pierwsze oznaki zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej organizmu są stosunkowo łatwe do wyczucia, mamy bowiem do czynienia...
Wykonanie makijażu z...
Kosmetyki mineralne są chętnie wybierane przez kobiety, które mają cerę wrażliwą oraz skłonną do alergii...