Kamienie szlachetne w pierścionkach
WYBIERASZ PIERŚCIONEK Z KAMIENIEM SZLACHETNYM? DOKONAJ ŚWIADOMEGO WYBORU
Teoretycznie wszystko jest proste - biżuteria ma zdobić kobietę (mężczyznę zresztą też) i tyle. Gdyby jednak rzeczywiście wybór konkretnego dzieła sztuki jubilerskiej sprowadzał się... Czytaj dalej
Wi-Fi w pigułce
Wiesz już w jaki sposób skonfigurować router. Teraz w prostych słowach opowiemy o trudnościach, z którymi można się zmierzyć. Zaprezentujemy, czym różnią się wszystkie symbole. Dzięki temu nie trzeba będzie wpadać w panikę wówczas, gdy ktoś zapyta nas urządzenia 802.11a bądź MIMO.
W Twoim domu są dwa komputery i aktualnie brakuje Ci połączenia z Internetem? Z pewnością zastanawiałeś się nad czym, czy nie zakupić dwóch kart Wi-Fi, a następnie nie zestawić tak zwanej sieci ad hoc. Jest to sieć bez routera oraz punktu dostępowego.
Według nas jest to rozwiązanie jedynie przejściowe. Rzeczywiście sama karta kosztuje mniej niż router. Tak skonstruowana sieć będzie cechowała się jednak o wiele wolniejszym działaniem. Jednocześnie raczej mało prawdopodobne jest, aby uzyskać duży zasięg. Dodatkowo połączenie ze sobą trzech lub więcej komputerów może okazać się prawdziwym problemem.
Podsumowując, jeżeli sieć ma służyć szybkiej wymianie plików ze znajomymi w szkole sieć ad hoc jest rzeczywiście dobrym rozwiązaniem. Warto jednak wiedzieć, że budowanie na niej poważnej infrastruktury jest raczej kiepskim rozwiązaniem.
Na jakiej częstotliwości działa Wi-Fi?
Technologie transmisji danych w sposób bezprzewodowy bazują obecnie na nielicencjonowanych pasmach częstotliwości:
-pasmo 2,4 GHz, nazywane pasmem ISM (Industrial, Scientific & Medical)
-pasmo 5 GHz, nazywane pasmem U-NII (Unlicensed National Information Infrastructure).
Na terenie naszego kraju pasma te ustanowiono Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 6 sierpnia 2002 roku w sprawie urządzeń radiowych, nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być użytkowane bez konieczności posiadania pozwolenia. W aneksie numer 3 wymienionego rozporządzenia znajdują się zakresy częstotliwości oraz parametry techniczne urządzeń, które przeznaczone są do:
-lokalnych radiowych sieci komputerowych (RLAN):
-pasmo częstotliwości 2400,0-2483,5 MHz, z ograniczeniem mocy promieniowania do 100 mW (w przedziale mieści się Wi-Fi),
-lokalnych radiowych sieci komputerowych o dużej przepływności (HiperLAN):
-pasmo częstotliwości 5150-5350 MHz z ograniczeniem mocy promieniowania do 200 mW
- pasmo częstotliwości 5470-5725 MHz z ograniczeniem mocy promieniowania do 1 W
-pasmo częstotliwości 17,1-17,3 MHz z ograniczeniem mocy promieniowania do 100 mW.
Warto wiedzieć, że zasięg sieci bezprzewodowej jest zawsze wprost proporcjonalny do mocy promieniowania. Jeśli idzie natomiast o częstotliwość fali radiowej to zasię sieci bezprzewodowej jest odwrotnie proporcjonalny. Mówiąc krótko, im większa moc promieniowania, tym większy mamy zasięg. Im częstotliwość fal jest wyższa, tym zasięg jest mniejszy.
Nie wolno zapomnieć, że moc promieniowania jest zawsze ograniczona rozporządzeniem, które przytoczyliśmy. W związku z tym nie może ona być dowolnie zmieniana po to, aby zwiększyć zasię.
Ile jest standardów sieci bezprzewodowych?
Obecnie sieci bezprzewodowe dzielone są, biorąc pod uwagę zasięg działania:
-bezprzewodowe osobiste sieci komputerowe WPAN (Wireless Personal Area Network) o zasięgu do kilkunastu metrów
-bezprzewodowe lokalne sieci komputerowe WLAN (Wireless Local Area Network) o zasięgu do kilkuset metrów
-bezprzewodowe rozległe sieci komputerowe WWAN (Wireless Wide Area Network) o zasięgu do kilkudziesięciu kilometrów.
Standardy IEEE pozwalają na wyróżnienie dwóch sieci WPAN: 802.15.1 Bluetooth, 802.15.4 ZigBee, pięć sieci WLAN: 802.11, 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n oraz jednej sieci rozległej WiMAX zdefiniowanej w standardzie 802.16d.
Losowe artykuły
Pliki JPEG – jak...
Mówiąc w dużym skrócie, przed zleceniem wykonania odbitek zdjęcia należy przede wszystkim wykadrować zdjęcie do formatu...
Przechowywanie i obróbka...
Nie trzeba nam zbyt dużo czasu, aby zacząć zapełniać po brzegi pamięć naszego komputera wykonywanymi przez nas zdjęciami...